מפיצות את האור

מכתב ממנכ"לית התנועה וממנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה

מפיצות את האור

שותפים ושותפות יקרים ויקרות,

הימים הם ימים מורכבים, כפי שלא ידענו מעולם. אבל בתוך האפלה והחושך הגדול, אנחנו רוצות להצביע על אלומות של אור ולבקש את סיועכם בהמשך הפצתן  ברחבי הארץ בשעה קשה זו.

עברנו שנה לא פשוטה, בה עמדנו בראש המאבק למען הדמוקרטיה הישראלית. היינו התנועה הדתית שהתייצבה ראשונה למחאה כנגד ההפיכה המשפטית והשמיעה קול ייחודי תחת הסיסמא – בשם היהדות נגן על הדמוקרטיה. בשמחת תורה התעוררנו למציאות מחרידה. אבל בתוך הכאוס הבלתי נתפס שכולנו חווים מאז, אנו גאות ברבנים וברבות של התנועה אשר היו הראשונים להתייצב בחזית התמיכה. הם העניקו, ועדיין מעניקים,  סעד רוחני לאלו שנפגעו מהטרור ומהאלימות, למשפחות של אזרחים וחיילים שנהרגו, למשפחות הפצועים והחטופים, למפונים מהדרום והצפון, למשפחות שיקיריהם משרתים במילואים תוך סיכון חייהם ולכל עם ישראל אשר זקוק היום יותר מתמיד לנחמה. עשרות הרבנים והרבות שלנו, ובתוכם גם הרבה של קהילת שער הנגב, שספגה אבידות בלתי נתפסות, והרבות של קהילותינו בצפון שפונו, קיימו לוויות וביקורי תנחומים אצל עשרות משפחות ומחבקים את  הפריפריה של ישראל מצפון ועד דרום בימי שגרה וביתר שאת בימים אלו.  מדי שבת, מאז השבת הנוראה של 7 באוקטובר, אנחנו מקיימות קבלות שבת עם המפונים מהעוטף ועורכים טקסי הבדלה עם משפחות החטופים בהם אנו מציעים סולידריות וחיבוק תוך קריאה לשחרור כל החטופים.  

אנה קיסלנסקי מנכ"לית התנועה ועו"ד אורלי ארז לחובסקי, מנהלת המרכז הרפורמי לדת מדינה (מחובקות בפינת השלט) בטקס ההבדלה השבועי עם משפחות החטופים – המובל על ידי הרבה מירה רגב. הגבר המבוגר על הכיסא הוא סב של חייל חטוף.

המרכז הרפורמי לדת ומדינה, שהוביל את המאבק בהפיכה המשפטית וביוזמות חקיקה מסוכנות של הממשלה בתשעת החודשים הראשונים של השנה, ממשיך להשמיע קול צלול למען שוויון גם בזמנים קשים אלה. אל מול תופעות קשות של גזענות ואלימות נגד ערבים אזרחי ישראל פרסמנו גילוי דעת של התנועה הרפורמית היוצא כנגד גזענות וקורא לחיים משותפים, לסובלנות ולמתינות. בחג החנוכה הקרוב נקיים בקהילות התנועה אירועי "מביאור" – אירועים הקוראים לדיאלוג בין דתי אל מול ההקצנה.

דרשנו לחזור ולהפעיל את התחבורה הציבורית בשבת שפעלה בשבועות הראשונים של המלחמה אך פסקה ללא הצדקה. אנו עוקבות אחרי חלוקת הכספים הקואליציוניים ויצאנו כנגד הגדלת התקצוב של מוסדות החינוך החרדיים שאינם מלמדים לימודי ליבה.

לא רק הרבות והרבנים שלנו נרתמו לסייע אלא גם מאות חברי הקהילות שלנו, הנוער והצעירים, שביצעו עשרות פרויקטים מרגשים ברחבי הארץ בהובלת קרן בכבוד – הקרן ההומניטרית של התנועה, ביניהם סיוע לחקלאים, הכנת מזון לחיילים וחיילות, אריזת חבילות למשפחות נזקקות, פעילויות חוויותיות עבור משפחות המפונים במלונות, מעגלי תמיכה והעצמה לנשים מאוקראינה שחוות טראומה כפולה, לנשים בדואיות ונשים יוצאות אתיופיה. 

קהילת "דרכי נעם" מרמת השרון מתארחת  אצל קבוצת פעילים חברתיים בטייבה – במסגרת פרויקט שכנים של קרן בכבוד של התנועה הרפורמית.

חניכי המכינה הקדם צבאית של התנועה, הפגינו יכולות הנהגה מעוררות השראה כאשר יזמו מבצע פינוי וניקיון של מקלטים ולאחר מכן הקימו עבור בני הנוער המפונים שהגיעו לתל אביב וחולון מסגרת לימודית בלתי פורמלית קבועה בשעות אחר הצהריים. בשעות הבוקר, חניכי המכינה מבקרים פצועים בבתי חולים, מסייעים לקשישים בודדים, מטפלים בילדים עם מוגבלות של עובדים חיוניים במשק ועוזרים למשפחות המילואים שנשארו בעורף ללא תמיכה.

לתחושה הקשה שאופפת אותנו שותפים אחינו ואחיותינו מהתפוצות. בשבועות האחרונים קיימנו פעילויות מקוונות וכן אירחנו משלחות רבות של יהודי התפוצות שהגיעו כדי להביע הזדהות וסולידריות.

השנה השגנו הישגים רבים במאבק בהדרת נשים באוטובוסים ובבתי עלמין, הבאנו לביטול השירות הגזעני "גט טקסי מהדרין" שאפשר הזמנת נהגי מוניות יהודים בלבד בירושלים, זכינו בתביעה נגד ערוץ 14 על הוטו שהטיל הערוץ על שיתוף רבנים רפורמיים וקונסרבטיביים בשידורי הערוץ ואנחנו ממתינות לפסק דין שישים סוף לאפלייה באימוץ תינוקות על ידי זוגות גאים.

הקול של התנועה הרפורמית – למען שוויון וחופש דת, ליהדות ליברלית וסובלנית שמעניקה נחמה בשעות קשות, הוא חשוב היום יותר מאי פעם. יש לנו את הכלים, הידע, הניסיון וצוות יוצא דופן אך אנחנו זקוקים לסיוע שלכם על מנת שנצליח גם בשנה הבאה להמשיך ולפעול למען החברה הישראלית.

לצערנו, הממשלה הנוכחית קיצצה את המימון הציבורי שניתן לתנועה ומעמידה בסכנה עשרות פרויקטים. אנו נמצאים בצומת קריטית בה עזרתכם נחוצה לנו במיוחד. בשנה שעברה התגייסתם לתמוך בנו. אנו פונות אליכם עכשיו במיוחד ומבקשות שתשובו לתמוך בנו. 

לפני מספר שבועות, איתן צור, ששכל את אחיו אמיר, לוחם סיירת מטכ"ל, אמר בעצרת בירושלים – "התקווה מצויה ברווח שבין השבר ותיקונו." אנחנו בתקופה של שבר, אבל אנחנו לא מרימות ידיים. נמשיך לפעול כדי להביא לתיקון השברים בחברה הישראלית ולקדם את החזון של חברה ישראלית צודקת. אנחנו צריכים אתכם אתנו במסע הזה, כדי להיאבק בחושך ולהגביר את האור. 
שלכם ושלכן,

אנה קיסלנסקי                     עו"ד אורלי ארז לחובסקי
מנכ"לית התנועה הרפורמית    מנהלת המרכז הרפורמי לדת ומדינה

דילוג לתוכן