טקסי לידה בתנועה הרפורמית

ברית מילה, שמחת הבת ופדיון הבן

טקסי לידה בתנועה הרפורמית

ברית מילה, שמחת הבת ופדיון הבן

"בני הם אשר נתן לי אלהים בזה ויאמר קחם נא אלי ואברכם" (בראשית מ"ח ט')

מזל טוב! למשפחתכם נוספה (או עומדת להתווסף) נשמה חדשה, תינוק או תינוקת מקסימים. אתם רוצים לציין את האירוע. זהו בהחלט אירוע שראוי לחגוג אותו בדרך יהודית המתאימה לכם. דרך לבטא את התודה והברכה שאתם מרגישים. לצד הטקסים המסורתיים – ברית המילה ופדיון הבן, פיתחה היהדות טקסים מיוחדים של נתינת שם וברכה לנשמה החדשה. ביחד נברך את הנולד/ת, את ההורים, את המשפחה ואת הקהילה.

עקרונות הטקס בתנועה הרפורמית:

שמירה על המסורת, בריאות הילד, מקום לביטוי אישי , שוויוניות

התנועה הרפורמית רואה בטקס המילה ביטוי לברית בין עם ישראל ואלוהים ולדבקותו של העם היהודי במסורת.  עם זאת מבקשת היהדות הרפורמית לשמר את המצווה ואת המנהג המסורתי, תוך התאמתם למציאות החיים בדורנו. במסגרת זו, אנו שמים את הדגש על הבטחת בריאותו ושלומו של התינוק הנימול בצד השמירה על מטבע הטקס המסורתי .  אנו מעודדים את ביצוע המילה על ידי רופאים מוסמכים, תוך שימוש באמצעי הרדמה להפחתת כאבו של התינוק, וההימנעות ממרכיבים מסורתיים של הטקס העלולים לפגוע בבריאותו.

בטקס עצמו אנו משלבים את המנהג המסורתי עם יצירתיות ומקום רב לביטוי עצמי של כל משפחה ומשפחה.

כמובן שהטקס שוויני ובו מקום זהה ושווה לשני ההורים ולסבתות והסבים.

איך עושים זאת בתנועה הרפורמית?

בשנים האחרונות הכשרנו  רופאים מומחים בכל הנוגע להלכות הטקס ותכניו, באופן המאפשר להם אלו לערוך את ההליך הרפואי ובצדו את הטקס המסורתי. בנוסף, רבות ורבני התנועה ישמחו לסייע לכם בעריכת הטקס לצדו של הרופא המוהל באם תרצו בכך. 

בשנים האחרונות, בוחרות משפחות רבות לערוך את טקס הברית בחוג מצומצם, אם מתוך התחשבות בהחלמתה של האם מן הלידה ואם מתוך הקושי הרגשי של ההורים הכרוך לא אחת בטקס הברית. אשר על כן קהילות התנועה הרפורמית  מציעות להורים ולמשפחה לציין את הלידה במעמד נוסף של ברכה מסורתית בבית הכנסת או במסגרת אירוע משפחתי או בעלייה לתורה של ההורים באחת השבתות שלאחר הלידה. הרבות והרבנים  ישמחו לסייע לכם בעיצוב טקס ומעמד לציון הלידה והצטרפותו של הבן החדש למשפחתכם.

לפרטים על אודות רופאים מוהלים ועל טקסי ברית ושמחת הבן התקשרו למרכז שירותי הדת ומעגל החיים של התנועה ליהדות מתקדמת:

טלפון: 02-6203642 שלוחה 0 

דוא"ל: [email protected] 

מבנה הטקס ומשמעותו:

טקס ברית המילה כשאר טקסי החיים (נישואין, בר\בת מצווה, מוות) מציין שלב מעבר.  

בברית המילה עובר היחיד ממצב של חוסר זהות לפרט המקבל זהות (על ידי מתן השם) ומשתייך באופן חברתי-דתי לקבוצה המלה את בניה כסמל לבריתה עם אלוהים. החברה (הקהל) מקבלת אל תוכה את הפרט החדש. היא מתרחבת. בכל אחד מטקסי החיים מסומל מעבר באופן אחר, בלידה המעבר מסומל על ידי הסרת הערלה.

דילוג לתוכן