יחד כל הדרך

המאבק של התנועה הרפורמית למען הקהילה הגאה

יחד כל הדרך – המאבק של התנועה למען הקהילה הגאה

התנועה הרפורמית, על קהילותיה תומכת ולוקחת חלק פעיל במאבק של הקהילה הגאה להכרה במדינת ישראל. המרכז הרפורמי לדת ומדינה משחק תפקיד מרכזי בייצוג המשפטי של המאבק בפני רשויות המדינה. הנה כמה דוגמאות לכך:

17/05/2023
גאווה

התפיסה כי לאנשי הקהילה הגאה יש מקום תחת כנפי היהדות היא עמוד תווך מרכזי בתפיסת העולם הרפורמית, הנשען על ההכרה היהודית בכך של אדם נברא בצלם. ואם כך ביהדות קל וחומר שכך גם בחברה דמוקרטית.

הזכות לערוך מצעד גאווה בירושלים!

תחת ראש העיר החרדי אורי לופוליאנסקי נעשו ניסיונות חוזרים ונשנים מצד העירייה והמשטרה לבטל את המצעד הירושלמי, ובכך לשלול את זכות המחאה של חברי הקהילה הגאה ובני בריתה. המרכז הרפורמי היה גאה לייצג את הבית הפתוח בירושלים שפנה לבג"ץ בנושא, ולאחר מאבק משותף, שנמשך שלוש שנים, הושג הניצחון החשוב הזה, עבור קהילה ועבור חופש הביטוי והמחאה בכלל. מאז צעד המצעד הירושלמי בכל שנה, והמרכז הרפורמי מארגן קבוצה צועדת במצעד הגאווה הירושלמי, עבור כל הקהילות בירושלים והסביבה, ותלמידי הרבנות הרפורמית מישראל והתפוצות.

מאבק לזכויות אימוץ

בשנת 2016 עתר המרכז הרפורמי לבית המשפט העליון כדי להשוות את זכויות האימוץ במדינת ישראל, שעד לשנה זו אפשרה אימוץ רק לזוגות של גבר ואישה שנישאו בישראל בטקס של הרבנות הראשית, מה שמהווה אפליה בוטה נגד משפחות חד-הוריות, זוגות של ידועים בציבור או משפחות חד-מיניות. תשובת המדינה לעתירה זו, שנתקבלה בשנת 2017 וטענה שמשפחות בהן זוג הורים מאותו מין ראויות פחות מאלו שיש בהן הורים ממינים שונים, הציתה מחאה אדירה ברחבי ישראל כולה, וזרעה את הזרעים למחאה המבורכת שמתקיימת היום.

השגת תקצוב עירוני לבית הפתוח לגאווה וסובלנות בירושלים

במשך שנים סירבה עיריית ירושלים סירבה להעניק תקצוב שוויוני לקהילה הגאה, על-אף העובדה שהיא מתקצבת פעילות קהילתית לקהילות שונות ומגוונות בירושלים. במאבק ארוך שנים, שנערך במספר ערכאות שיפוטיות שונות עד שהגיע בסופו של דבר אל בית המשפט העליון, בו ייצג המרכז הרפורמי לדת ומדינה את הבית הפתוח, בתביעה להכרה בצרכים הייחודים של הקהילה הגאה ובזכותה לקבל הקצאות שוויוניות. המאבק הגיע אל סופו הטוב ב-2008, כשבג"צ פסק לטובת הקהילה הגאה, ומאז מתוקצב הבית הפתוח על-ידי עיריית ירושלים, ויש גם הכרה בכך שבכל עיר חייבת העירייה לתקצב גם את הקהילה הגאה.

גיור תינוקות

מתוך כלל הילדים שנולדו להורות גאים בהליך פונדקאות ועברו גיור, כמעט 100% מהם עשו זאת במסגרת התנועה הרפורמית. ילדים שנולדים בחו"ל לפונדקאית לא יהודיה לא מוכרים בישראל כיהודים על-ידי הרבנות הראשית, ומערך הגיור הממלכתי בישראל לא מכיר במשפחות חד-מיניות. התנועה הרפורמית מעניקה הליך גיור מחבק ואוהב, שמותאם למשפחות מכל סוג.

שבתות גאווה

בתנועה הרפורמית אנחנו מאמינים שגיוון הוא לא דבר שצריך להפגין כלפיו סובלנות, אלא משהו שיש לחגוג אותו ולשמוח בו. למעלה מעשור עורכות קהילות רפורמיות שונות ברחבי מדינת ישראל קבלות שבת חגיגיות לקבלת חודש הגאווה, לפני ואחרי המצעד בעיר, ומוציאות קבוצות צעידה למצעדים השונים. השנה תיערך קבלת שבת גאווה עירונית וגדולה במיוחד בשבת שלאחר מצעד הגאווה הירושלמי, יום שישי ה-3\8, שבת עקב, במתחם התחנה הראשונה בירושלים.

נישואים גאים

מזה שנים ארוכות שעורכת התנועה הרפורמית על רבניה ורבותיה טקסי נישואים גאים ושוויוניים, יפים ומרגשים, המתנהלים באהבה ובכבוד – מידע נוסף והצעות לטקסי נישואים גאים – באתר החתונות >>

הכרה בזוגות להט"ב לצורך חוק השבות

בשנת 2014 השיג מרכז הסיוע לעולים של המרכז הרפורמי לדת ומדינה תקדים חשוב : הכרה בבני זוג להט"בים לצורך קבלת זכויות הקשורות לחוק השבות, שמעניק אזרחות גם לבני-זוג וילדים לא יהודים של אנשים ממוצא יהודי שעולים למדינת ישראל.

חברות שווה בקהילות

משפחות גאות מרכיבות לא רק את קהילות התנועה הרפורמית בישראל, אלא גם את ההנהגה שלה, ובוחרות לקחת חלק בחיי הקהילה ולציין בה את טקסי מעגלי החיים השונים. כל בית שקם וכל ילד שנולד נחגג ומתקבל בקהילה באהבה גדולה.

מעגל החיים הגאה

התנועה הרפורמית, רבניה, רבותיה וקהילותיה, מזמינה אתכם, זוגות חד-מיניים או הורים יחידנים, אמהות ואבות, לעמוד לצד הבן או הבת בעת קבלת עול מצוות, לחגוג את הולדת הילד או הילדה החדשים והצטרפותם למשפחת האנושות, שבתות חתן וחתן או כלה ואהובתה. כל טקסי מעגל החיים נחגגים אצלנו בצורה שוויונית ומותאמת אליכם, כמו שאנו מתאימים אותם לאופיה הייחודי של כל זוג ומשפחה – תוך חיבור עמוק ומשמעותי למסורת היהודית.