שילוב עמוק

מחנה חמולה לבעלי צרכים מיוחדים מאפשר ל 13 נערים ונערות חווית קיץ בלתי נשכחת כחלק ממחנה חווי"ה

24/05/2022
שילוב אנשים עם מוגבלות

"את האנשים, את האווירה ואת ההזדמנות להביע את עצמי, זה מה שאני אוהבת במחנה חמולה"

נועה אפרים היא נערה עם צרכים מיוחדים. היא אחת מ 13 נערים ונערות שהשתתפו השנה במחנה חמולה עבור בעלי צרכים מיוחדים שהוא חלק בלתי נפרד ממחנה חווי"ה של נוער תלם.

מתן בן אור, מנהל חמולה מספר על המחנה שהסתיים שבוע שעבר

קודם, חשוב להבין שזה מחנה קיץ לכל דבר. החניכים ישנים בחוץ, עושים מדורות, פעילויות ומוראל כמו בכל תנועת נוער. לדעתי אין דבר כזה בארץ לאוכלוסייה הזאת. בתוך הסיטואציה הזו אנחנו מנסים כמה שיותר לאפשר לחניכים לבטא את עצמם. למשל אנחנו מלווים את החניכים בבנייה והעברה של פעילויות לשאר הקבוצה והשנה היו לנו הפעלות של ריקודים וכתיבת סיפורים והעצמה נשית שהחכינים והחניכות העבירו בעצמם לחברים שלהם.

הם ניהלו את זה

עוד דבר שמאוד מיוחד במחנה חמולה זה השילוב העמוק שלו עם שאר מחנה חווי"ה. חוץ מזה שאנחנו לוקחים חלק פעילות של כלל המחנה כמו קבלות שבת אנחנו גם עושים פעילויות משותפות של חניכים, והשנה החניכים של חמולה העבירו פעילות לחניכים מכיתות ג' של חווי"ה.

זה היה מטורף. אף פעם לא ראיתי משהו כזה קורה, חניכים מתנועת הנוער שיתפו פעולה בצורה נפלאה, היה שמח, וכיף וממש הרגשה של ביחד, של משהו טבעי, לא משהו מאולץ. לרגע אחד החניכים של חמולה לא נהיו קטנים יותר בסיפור הזה, שזה ממש נדיר. אבל זה היה שלהם והם ניהלו את זה.
יש להם גם צד רוחני
מחנה חווי"ה הוא חופש ויהדות וגם בחמולה אנחנו עוסקים הרבה בתוכן יהודי. כמו שאר המחנה אנחנו עושים מעמד שחרית כל בוקר, שזו תפילה שלא מתרחשת לפי הסידור אבל מתכתבת איתו. זה מקסים לראות איך להרבה מהחניכים יש צד רוחני שלא זוכה כמעט לביטוי במקומות אחרים, ואנחנו משתדלים לאפשר להם לבטא אותו ולגעת בשאלות של מי הם ומה הם ומה חשוב להם בחיים. וזה נעשה בתוך המסגרת היהודית שמאפשרת לכולנו להרגיש חלק ממשהו גדול יותר. כשהחניכים של חמלה משתתפים כשווים בקבלת שבת או בשחרית של שבת של כל המחנה, הם ממש מרגישים חלק מקהילה, ממסורת וזה דבר ענק בשבילם.
בילוי הקיץ של המדריכים
היום אני בן 27 ואני מגיל 10 בנוער תלם. גדלתי בירושלים והייתי חלק מהסניף של כל הנשמה. אחרי הצבא חזרתי להדריך במחנה חמולה ועשיתי את זה כל שנה רצוף במשך 7 שנים עד ששנה שעברה התחלתי לנהל אותו. ואני לא היחיד. מי שמדריך במחנה חמולה הם חברי ילדות שלי מנוער תלם. אנחנו חוזרים כל שנה רק בשביל זה, זה הבילוי של הקיץ שלנו, במקום לטוס לחו"ל. החיבור שנוצר בין המדריכים לחניכים הוא כל כך עמוק וכל כך נוגע שאנשים פשוט רוצים לחזור. יש אפילו מדריכים שהמפגש הזה עשה להם שינוי קריירה לעבודה טיפולית. תכלס יש מצב שיש בזה חלק גם בבחירה שלי ללמוד עבודה סוציאלית.