ריפוי ומחאה במרחב קהילתי מקודש

ב25.11 מציינים ברחבי העולם את יום המאבק באלימות נגד נשים. ביום הזה מציינים בעצרות, מחאות, התכנסויות ופעולות רבות נוספות, מציאות עגומה של אלימות עמוקה מני ים, ממוסדת אך גם ספונטנית של אלימות רבת פנים המופנית כלפי נשים באשר הן נשים. אלימות זו סמויה לפעמים, מובנית מאליה, טבעית כמעט. לפעמים היא תופסת צורות מפלצתיות ואז כל העולם נזעק. אך היא תמיד שם.

16/07/2018
בנות דינה
בנות דינה,  יהדות ופמיניזם

האלימות הזו פוצעת לא רק את גוף, אלא את אנושיותנו ממש, את צלם אלוהים שבאדם. הריפוי ממנה יכול להתחרש במרחב אינטימי ורגשי, אך חשוב שיתרחש גם במרחב אנושי עמוק יותר של דת ורוח וטקס.

האלימות הזו פוגעת לא רק נשים בודדות המוכות, נאנסות או משועבדות אלא במרקם הקהילתי והחברתי כולו המכסה על עוולות ממוסדות, השתקה ואי צדק. הקריאה כנגדה חשוב שתישמע ברחובות ובעיתונים, אך גם במרחב קהילתי מקודש של מניין, במיוחד מכיוון שפעמים רבות הקהילה עצמה היא סוכנת הפגיעה, הדת עצמה היא מכשיר השעבוד.

כהצעה לאפשרות דתית קהילתית של ריפוי ומחאה אנו מביאות לכן
אסופת תפילה קריאה וטקס לשימוש ביום למאבק באלימות כנגד נשים
https://www.reform.org.il/Assets/holidays/stop_violence_against_women-2016.pdf
להורדה לחצו כאן

חשוב שבקהילות שלנו, נדע להגיד בקול ברור ורם – עוול זה קיים וממשיך להתקיים! הוא כאן, ממש היום והוא לא נעלם. חשוב שנדע לפתוח את שערי המניינים שלנו לשמוע ולהיות עדים ולהגיד "לעולם לא עוד".
חשוב שנחזור ונעניק למרחבים הדתיים הרוחניים היהודיים שלנו את מקומם בתור מרחבים של ריפוי. מרחבים בהם הנשמה האישית והנשמה הקבוצתית יכולות לבוא ולמצוא מנוחה ורפואה שלמה. רפואת הגוף, רפואת הנפש,  וגם רפואת המסגרות, החוקים וכל אותם מבנים המאפשרים ומעודדים שיעבוד ואלימות.

 

האסופה נוצרה, בעקבות לימוד מתמשך של "בנות דינה" – קבוצת חשיבה ופעולה של רבות רפורמיות, אל מול מציאות של אונס, פגיעה מינית ואלימות נגד נשים בחברה הישראלית.  הקבוצה נקראת כמובן על שם דינה המקראית, בת לאה ויעקב, שנאנסה וקולה לא נשמע לא בזמן האונס ולא אחריו. דינה היא השבט ה – 13 שלנו, ומן הראוי שנתפנה להתבונן במורשת שהעניק לנו סיפורה.