קולות מעם עולם – וועידת התפוצות של מקור ראשון

השבוע התקיים כנס חשוב ומעניין, שאורגן ע"י העיתון מקור ראשון. הכנס עסק ביחסי ישראל תפוצות וכלל מושבים רבים ומעניינים. בין הדוברים השונים היו גם הרב הרפורמי סרחיו ברגמן, נשיא האיגוד העולמי החדש, והרבה הרפורמית דלפין הורווילר מצרפת, ששוחחה עם הב אליעזר מלמד, הרב של ישיבה הרב ברכה מקריית ארבע.

24/05/2022
ישראל תפוצות
למרות שהכנס לא עסק באופן ישיר ביחסים בין הזרמים בכלל וביחס לתנועה הרפורמית בפרט, הכנס הניב שיחות מעניינות הקשורות לתנועה, וייצר מפגשים חשובים, מרגשים ומשמעותיים.
מוזמנים להאזין לשיחות המרתקות ולאמירות החשובות שעלו מהכנס:

"מי שלא מסוגל לקרוא לרב רפורמי רב, ואפילו יותר מזה מי שלא מסוגל לקרוא לרבה רפורמית רבה – עדיף שלא יעסוק ביחסי ישראל תפוצות"

דני דיין הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק, בשיחה עם צביקה קליין, כתב התפוצות של מקור ראשון, מדבר על הבעייתיות באי ההכרה של חלק מהשרים בזרמים הליברלים בארה"ב ובעולם כולו. דיין טען שזה בעייתי ששרים לא מבקרים בבתי כנסת רפורמיים. במילים אחרות מעביר דיין את המסר הפשוט שכל כך קשה לנו לקבל כאן בארץ: פוליטיקאים ישראלים שדוחים את היהדות הרפורמית פוגעים בקשר עם יהדות התפוצות.

תקציר השיחה באתר מקור ראשון

רב אורתודוקסי מקריית ארבע ורבה רפרומית מצרפת, משוחחים, נפגשים – וגם אם הם לא מסכימים, יש להם הרבה על מה לדבר…

"גם הרב מלמד, וגם הרבה הורווילר, אינם "מתונים" בעמדותיהם. כל אחד מהם מחזיק בעמדות נחרצות שאינן נתונות למשא ומתן או לפשרה עם הצד השני. החידוש בדברים שלהם היה, אם כך, דווקא באמירה שמפגש איננו משדר "לגיטימציה" או "הכרה". המפגש הוא פשוט מפגש. להכיר אחד את השני וללמוד אחד על השני. היכרות איננה הכרה, וההכרה היא בכלל לא הסוגיה." כך כתב שלמה פיוטרקובסקי בתור הדעה המציין שלו במקור ראשון על השיח בין הרבה הרפורמית החשובה מפריז דלפין הורווילר, לבין הרב אליעזר מלמד, בהנחייתו של פרופ' גיל טרוי.

תקציר השיחה באתר מקור ראשון

למה רב אורתודוקסי מסכים להיפגש עם רבה רפורמית? בשתי מילים: אהבת ישראל.

ביותר מילים מוזמנים לקרוא את ההסבר המלומד שפרסם הרב מלמד בעיתון בשבע >>

הרב סרחיו ברגמן, נשיא האיגוד העולמי ליהודות מתקדמת עם ד"ר שמואל פאוסט .הרב ברגמן, ששימש כרב לאיכות הסביבה בארגנטינה מדבר על היחס שבין חיים דתיים לציבוריים, ועל הקשר של היהדות הרפורמית לישראל.

תקציר השיחה באתר מקור ראשון

 "כשאני שומע רבנים תוקפים רפורמים, זה מתכון שהמשיח לא יגיע"

הרב ד"ר כתריאל ברנדר, נשיא וראש מוסדות אור תורה סטון, בנאום על חשיבות השפה המשותפת והשיח בין כל זרמי היהדות.

תקציר הנאום באתר מקור ראשון

"הדאגה ליהדות התפוצות אינה פריווילגיה"

שרת התפוצות עומר ינקלביץ' פתחה את יומה השלישי של ועידת התפוצות בנאום שבו היא מדגישה את המחויבות של ישראל תפוצות.

תקציר הנאום באתר מקור ראשון