מדינת העם היהודי?

הממשלה מפנה עורף ליהדות הליברלית בארץ וגורמת לקרע בין ישראל והתפוצות

30/08/2017
מערכת
< /svg>
ישראל תפוצות
.רק 10% מיהודי ארצות הברית הם אורתודוכסים

בעולם חיים כיום יותר מ 15 מיליון יהודים. מתוכם רק כ 6 מיליון בישראל. את המתח בין זהות יהודית ודמוקרטית אותו אנו מכירים בישראל ברמה הלאומית, יהודי העולם חווים ברמה האישית. כאשר הם נאלצים לענות על שאלות בסיסיות כמו עם מי להתחתן או כיצד להתייחס להומוסקסואליות. ההתבוללות עליה מדברים כולם נוצרת כאשר אנשים בוחרים לחיות את חייהם על פני ערכים דומקרטיים תוך ויתור על הזהותם היהודית.

היהדות הליברלית מאפשרת ליהודי העולם מה שהתרבות הציונית מאפשרת לרוב הישראלים, להרגיש כיהודים ולחיות על פי ערכיה של חברה מערבית מודרנית. לכן רוב יהודי העולם שייכים לזרמים אלו. למשל בארה"ב 35% הם רפורמים ו 18% לזרם קונסרביטיבים. רק 10% מיהודי ארה"ב הם אורתודוכסים והשאר לא משויכים. בניגוד לטענות שאנו שומעים חדשות לבקרים הזרמים הליברליים לא גורמים להתבוללות אלא מונעים אותה.

בשורה התחתונה – רוב יהודי העולם הם רפורמיים או קונסרבטיביים.

פניית פרסה – מהסכם הכותל ועד חוק המקוואות

שנת 2106 התחילה בסימן אופטימי מבחינת יחסי הממשלה והזרמים הליברליים. ב 31.1.16 אישרה הממשלה ברוב גדול את הקמתה של עזרת ישראל, רחבה שוויונית בכותל המערבי שבה תתאפשר תפילה מעורבת של גברים ונשים. החלטה היסטורית זו מהווה הכרה ראשונה של מדינת ישראל בזרמים הלא אורתודוקסים והיא תוצר של משא ומתן בן שלוש שנים בין נציגי התנועות הליברליות ומנהיגי הציבור החרדי. חשוב לומר שהחרדים סירבו לשבת בחדר אחד עם הרבנים הליברלים והמגעים התנהלו בתיווך נציגי הממשלה.

צפו בסרטון ההכרזה על הרחבה המעורבת בכותל!

אך במהלך השנה, בלחץ אדיר של הציבור החרדי על הממשלה עם פרסום ההסכם, התהפכה הקערה על פיה. הממשלה גררה את רגליה ועד היום לא יישמה את הסכם הכותל. עד כדי כך שבג"ץ בעצמו הורה לתנועות הליברליות להגיש עתירה על אי יישום המתווה. בנוסף בחודש יולי העבירה הממשלה את חוק המקוואות המאפשר למקוואות ציבוריים לסרב לגיור רפורמי וקונסרבטיבי. כך נוצר האבסורד המסוכן שישראל היא המדינה היחידה בעולם בה החוק מפלה יהודים בגלל אמותנם!

החרדים נגד העולם

החרדים מהווים רק 9% מהאוכלוסייה בישראל אך בגלל מבנה הממשלה כוחם הפוליטי רב הרבה יותר. המפלגות החרדיות בישראל מנצלות כוח זה בשביל לקיים מאבק פוליטי ואמוני על אופייה של היהדות בישראל שחלק מרכזי ממנו הוא מלחמת חורמה כנגד הזרמים הליברליים.

כניעתה של הממשלה ללחץ החרדי גורם לה להפנות עורף לתנועות הליברליות בארץ וכפועל יוצא גם לרוב יהודי העולם. כך מדינת ישראל, שמבקשת הכרה עולמית כמדינת העם היהודי, מתייחסת לרוב יהודי העולם יהודים סוג ב' (וראו מאמר חשוב של הרב גלעד קריב בנושא). מצב זה מאיים על שלמות העם היהודי ועל התמיכה החשובה מאין כמוה שמהווים יהדות התפוצות עבור ישראל!

צפו – גלעד קריב מנכ"ל התנועה מדבר על המתח בין ישראל והתפוצות בתכנית הבוקר של עברי גלעד

הקרע הוא לא בין ישראל לתפוצות

יישום הסכם הכותל הפך לסמל היחסים בין הממשלה ובין היהדות הליברלית והתפוצות. במקביל להגשת הבג"ץ ליישום מתווה הכותל החל קמפיין הקורא ליהודי ישראל והתפוצות לשלוח מכתבים לראש הממשלה וגורמים אחרים עם בקשות ליישם את ההסכם. קמפיין זה נתן ביטוי למשבר ההולך ונבנה בין ישראל ויהדות התפוצות עקב החלטת הממשלה.
בעקבות הקמפיין התפרסם סקר של Jerusalem post על יחסי יהדות אמריקה לישראל ומשווה את העמדות של יהודים מעבר לים לעמדות של ישראלים. על פי הסקר 74% מיהודי ארה"ב רוצים שמדינת ישראל תכיר בזרמים הליברליים בארץ. אך הסקר מראה שגם 62% מהישראלים רוצים בכך.

הקרע שהולך ונוצר הוא בין מדיניות הממשלה ובין יהדות התפוצות ולא בין יהדות ישראל ויהדות התפוצות. הגיע הזמן שהממשלה תפסיק להיכנע לסחטנות החרדית ותתחיל להכיר בזרמים הליברלים ותתחיל להיות מקום בו רוב יהודי העולם מרגישים בבית. הכרה זו חשובה לא רק בשביל לחדש את הקשר החשוב כל כך עם יהדות התפוצות, אלא גם בשביל רובו של הציבור בארץ.

דילוג לתוכן