טוב שכן קרוב

"ט֥וֹב שָׁכֵ֥ן קָ֝ר֗וֹב (שכנה קרובה) מֵאָ֥ח רָחֽוֹק" "גַ'ארַכּ אְלְקַרִיבּ וַלַא אַח'וּכּ אְלְבַּעִיד".

24/05/2022
שרונה יקותיאל
קיום משותף

שרונה יקותיאל, מנהלת קרן בכבוד, מספרת על המפגש עם הנאדי לקראת פתיחה של קבוצה חדשה בפרויקט שכנים

"תחשבי עד כמה אנחנו דומות ושונות- אמרה לי הנאדי, אותה פגשתי במסגרת תוכנית "שכנים" – תוכנית קיום משותף של קרן בכבוד עם קהילות התנועה.

את ואני שתי נשים, באותו גיל פחות או יותר, מתגוררות קרוב זו לזו, כל אחת מתמודדת מתמודדות עם סיפור חיים אישי ועוסקות בחיינו בהרבה תחומים דומים: משפחה, קריירה, לימודים, זוגיות, חיים וכמה הסיכוי שניפגש בגלל היותנו דוברות שפות שונות הוא קטן"

חשבתי לעצמי כמה הנאדי צודקת..  אכן, אנחנו שתי נשים מאוד דומות ועם זאת כל אחת חיה בעולם ייחודי, אחר.

הנאדי היא אמא ל 3 ילדים, נולדה ומתגוררת בלוד. אישה דתית מוסלמית, עם חיג'אב (כיסוי ראש), עוסקת בחינוך, ומדברת בשטף על נושאי יומיום המוכרים לי כל כך: המתח בין רצונה להתפתח לבין גידול ילדים, המצב החברתי במדינה, מה משמעות המשפחה עבורה, חלומות ,הכיוונים להתפתחות ושינוי בחייה ועוד.

ואכן הסיכוי שניפגש, שנפתח שיחה, שנשתף אחת את השנייה בחיינו הוא קטן. ההשפעה של הסביבה, הזרות.. הפחד מהשונה הקיים, הפערים התרבותיים וחיי השגרה כל ההשפעות שמקטינות את האופציה להיכרות. את ההזדמנות, שהרי לרובנו קל יותר להישאר ב"אזור הנוחות".
שרונה והנדאי

תוכנית "שכנים" נותנת הזדמנות למפגש אנושי, משפחתי, אישי , לבנית בסיס משותף להיכרות ,ללימוד וחוויה משותפת דרך אירועי תרבות משותפים ,לימוד משותף, יציאה לטיולים, ביקורים בבתים של המשפחות ועוד. אנו פועלים ממקום של אמונה שלכל צד יש ייחודיות, אותנטיות, שכולנו שווים.

אנחנו נמצאות ביער בן שמן במפגש של קבוצת שהם- רמלה. ברקע אני שומעת את הרבה רינת צפניה מ"קהילה ישראלית שוויונית שוהם" מסבירה בעברית ואת קוסטה מנסור המנחה מרמלה מסביר בערבית לקבוצה של כ- 60 משתתפים על סיור העששיות שיתקיים בערב ביער בן שמן, מיד לאחר מכן מתקיימת הפעלה קבוצתית אודות מילים מעוררות תקווה בחברה היהודית והערבית.. אהבה (ח'וב) ,שלום (סלאם) , כבוד (איחתיראם),תקווה (אמל).
המפגש מרגש אותי ומעורר בי השראה.
במפגש הפתיחה של הקבוצה שהתקיימה בבאקה אל גרביה בהשתתפות קהילת משפחות מקהילת השחר פתחתי בברכה:
בספר משלי נאמר: "ט֥וֹב שָׁכֵ֥ן קָ֝ר֗וֹב מֵאָ֥ח רָחֽוֹק" (כ"ז 10). אין ספק שהפתגם מבטא את אחד מהרעיונות המלווים את תכנית "שכנים" – יש לנו אחריות לטפח את היחסים עם האנשים שנמצאים בסביבתנו הקרובה. אם נשמור על הקשר עם שכנינו הקרובים, הרי שנוכל לסמוך אחד על השני מלבד ההנאה הבסיסית הכרוכה בכך.

כולנו מבינים את המורכבות בארצנו, את המורכבות לחיות זה לצד זה ולשמור על יחסי אדם לאדם למרות ועל אף הקושי של כל צד להקשיב, ללמוד, לאהוב ולכבד. אנחנו שואפים להיפגש עם שכנים שאנחנו לא מכירים למרות שיש בינינו קירבה גיאוגרפית.
לפתגם הזה "ט֥וֹב שָׁכֵ֥ן קָ֝ר֗וֹב מֵאָ֥ח רָחֽוֹק" יש גרסה גם בשפה הערבית "גַ'ארַכּ אְלְקַרִיבּ וַלַא אַח'וּכּ אְלְבַּעִיד". לא נוכל להתווכח עם המסר הזה, אלא להמשיך בדרכנו המשותפת כשכנים.

אני מאמינה שזאת הזדמנות עבורנו לתיקון עולם – הלכה למעשה .

במסגרת התוכנית הוקמו ארבע קבוצות הנפגשות פעם בחודש: קהילת השחר באבן יהודה עם משפחות מבאקה אל גרביה, קהילה ישראלית שוויונית שהם עם משפחות מרמלה, קהילת דרכי נעם מרמת השרון עם משפחות מטייבה, הקבוצה החדשה של קהילת קמץ במבשרת ציון עם משפחות מלוד.
על מלאכת ההנחיה וההובלה אמונים רבני רבות הקהילות ומנחים מקצועיים דוברי ערבית.

שרונה יקותיאל
מנהלת קרן בכבוד
המרכז הרפורמי למעורבות חברתית – קהילתיתתודה להנאדי מלוד שגייסה משפחות לטובת התוכנית שתפעל החל מחודש הבא בלוד ובמבשרת.