חוק המקוואות – עוד מדרגה בדרך למדינת הלכה

טבילת אש – על מה המהומה

26/07/2016
מערכת
המרכז הרפורמי לדת ומדינה
חוק המקוואות שעבר אתמול (25.7.16)  בכנסת מונע מגרים לא אורתודוכסיים לטבול במקווה ציבורי כחלק מתהליך הגיור. אבל זו לא הסיבה העמוקה שהוא מקומם. עיקר הבעיה עם החוק היא הקביעה שהמועצות הדתיות, מוסדות ציבור הממומנים מכספי המיסים של כולנו, יכולות לסרב לספק שירותים לאזרחים ישראלים רק בגלל מנהגם הדתי.
זהו חוק תקדימי במדינת ישראל שמשמעותו עיגון בחקיקה של אפליה על בסיס אמונה ושייכות דתית.

המאבק על חוק המקוואות הוא נדבך חשוב במאבק של היהדות הליברלית על יחסי דת ומדינה ועל הדרישה שמדינת ישראל תכיר בכך שישנה יותר מדרך אחת להיות יהודי. אנחנו מתפללים ודורשים חופש דת אמיתי המתבטא גם במתן שווה והוגן של שירותי דת.

מקווה לטוב – היסטוריה קצרה של המאבק על המקוואות
במשך שנים ארוכות ניסינו יחד עם התנועה המסורתית להגיע להסדר עם נציגי הממשלה על טבילה במקוואות עבור הציבור הלא אורתודוכסי ובעיקר עבור אנשים המתגיירים לא דרך הרבנות. ניסיונות אלו כללו הצעות פרקטיות (כגון בניית מקוואות חלופיים) ונדחו ברגל גסה על ידי המשרד לשירותי דת.
בעקבות גרירת רגליים זו הגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשיתוף עם התנועה המסורתית עתירה לבג"ץ ובפברואר 2016 התקבלה הכרעה שהמועצות הדתיות חייבות לאפשר למתגיירים רפורמיים ומסורתיים את האפשרות לטבול במקווה ציבורי כחלק מטקסי הגיור.
בתגובה לפסיקה זו יזם חבר הכנסת משה גפני את "חוק המקוואות" או בשמו המלא "הצעת חוק שירותי הדת היהודיים (תיקון מס' 21 – הסדרת השימוש במקווה טהרה)". זהו חוק עוקף בגץ, אשר צפוי לעבור בקרוב בכנסת. החוק מתיר למועצות הדתיות לסרב לקיים טקסי גיור רפורמים ומסורתיים בתוך המקוואות שהן מפעילות. כך הוא מאפשר למועצות לציור אפליה במתן שירותי דת על בסיס אמונה ושייכות דתית. חשוב לזכור כי המועצות הדתיות הינן מוסדות של המדינה וממומנים על ידה. אפליה כזו היא אפליה ממוסדת של המדינה.

עכשיו נזכרתם?
במסגרת החוק הוסכם על בנייה של ארבעה מקוואות לציבור הלא אורתודוכסי במימון הסוכנות היהודית, פשרה שאותה הציעו התנועות הליברליות עוד לפני הבג"ץ והחוק. מטרתה של הסכמה זו על ידי החרדים היא למנוע מהמדינה לממן את בנייתם ותפעולם של המקוואות  החלופיים ובכך להכיר בזרמים הלא אורתודוכסיים.
האבסורד הוא שהסכם זה למעשה מייתר את החוק מכיוון שכאשר יהיו מקוואות בהם יהיה ניתן לערוך טקסי גיור לא אורתודוכסיים לא יהיה צורך בטבילה במקוואות של המועצות הדתיות. ההתעקשות לקדם את החוק במקום את הפתרון לבעיית הטבילה היא דוגמא מצוינת לניסיונות של פוליטיקאים חרדים לשמר את כוחם בכל דרך אפשרית כולל באמצעות חקיקה שאפילו היועץ המשפטי לממשלה מגדיר כלא חוקתית.

רוב יהודי העולם הם סוג ב'
זה לא מפתיע שהמפלגות החרדיות יזמו את הצעת החוק. זה מפתיע ומאכזב שחברי כנסת מסיעות "כולנו" ו-"ישראל ביתנו" וחברי כנסת מהליכוד שמדברים על חשיבות היחסים של ישראל ויהדות העולם, יצביעו יחד אתם.
ההצבעה הזו, בדומה לנסיגה מההסכם על רחבת התפילה המשותפת בכותל שולחת  מסר ברור ליהודי התפוצות ולכל יהודי ויהודייה המאמינים בחופש דת ושוויון זכויות.  עבור מדינת ישראל וממשלת ישראל אתם יהודים סוג ב'.
אנחנו מתפללים ודורשים, שממשלת ישראל תעצור את החוק הבלתי חוקתי הזה, חוק הנותן חותמת ממשלתית לאפליה של המדינה כנגד יהודים שאינם אורתודוכסיים. חובתה של מדינת ישראל לאפשר חופש דת אמיתי המתבטא גם במתן שווה והוגן של שירותי דת.