המעבר לגברים בלבד

בחודש האחרון התמקד המרכז במאבק בהדרת נשים במרחב הציבורי, ובבעיית שלטי הצניעות ברחובות ירושלים בפרט.

24/05/2022
< /svg>
המרכז הרפורמי לדת ומדינה,  יהדות ופמיניזם

מה הם שלטי "הצניעות"?

שלטי הצניעות הם שלטים הנתלים שלא כחוק ברחובותיהן של ערים, ודורשים מנשים להתלבש בבגדים ארוכים וכהים, ובמקרים קיצוניים יותר – לא לעמוד ברחוב או לעבור בו.

מדוע אנו נאבקים בהם?

לפני שבע שנים פנתה אל המרכז הרפורמי לדת ומדינה  קבוצת נשים המתגוררות בבית שמש, וביקשה מאיתנו סיוע בהתמודדות עם התופעה, שהתקיימה בבית שמש בהיקף גדול. בית שמש היא גם דוגמה מצוינת לכך שהדרישות בשלטי הצניעות לא נותרות כשלט בלבד – בבית שמש היו השלטים הצעד הראשון בשורה של צעדים שהצרו את צעדיהן של נשים, והתדרדרו לתקיפות אלימות כנגד נשים ברחובות העיר. השלטים משמשים אמצעי לכפות נורמות של התנהגות על המרחב הציבורי, ונותנים לגיטימציה להדרת נשים מן המרחב.

מה עשינו?

המאבק בשלטי הצניעות נמשך מזה שנים רבות. מכיוון שהשלטים נתלים בצורה לא חוקית (תליית שלטי פרסום מפלים היא דבר בלתי חוקי, וניתן לתבוע את חברת הפרסום, את בעלי שטח הפרסום ואת המזמינים), האחריות להסרתם ולמניעת התלייה היא של העירייה. המרכז הרפורמי תבע את עיריית בית-שמש בבית המשפט המחוזי, ובמהלך שבע השנים האחרונות עברנו מערכאה משפטית אחת לבכירה ממנה, עד שהגענו לבית המשפט העליון. בית המשפט העליון פסק לטובת המרכז הרפורמי ונשות בית שמש, שלא רק שעל העירייה להסיר את שלטי הצניעות, אלא גם למנוע את תלייתם החוזרת באמצעות הגברת האכיפה.

מה עכשיו?

למרבה הצער תופעת שלטי הצניעות אינה מוגבלת לבית-שמש. בשבועות האחרונים נתקלנו ביותר ויותר שלטים ברחובות ירושלים. פנינו לעיריית ירושלים בנושא, ודרשנו שתסיר את השלטים ותמנע את תלייתם החוזרת, וכן תנקוט אמצעי עקיפה כנגד גרפיטי בלתי חוקי שנעשה בנושא. עקבו אחרינו בפייסבוק להתפתחויות נוספות.

דילוג לתוכן