הדרה ואפליה? אנחנו לא קונים את זה!

קטלוג של איקאה ללא נשים וסירוב לתת שירות להומוסקסואל
שתי תביעות של המרכז הרפורמי לדת ומדינה כנגד עסקים יוצרות מציאות ברורה – פרסום ויחס מפלה לא משתלמים כלכלית!

24/05/2022
< /svg>
המרכז הרפורמי לדת ומדינה,  יהדות ופמיניזם

16,500 ₪ על סירוב למכור פיצה

בשנה שעברה מוכר בפיצרייה בירושלים סרב למכור ואף גרש מהמקום את סאמי קנטור בשל היותו הומוסקסואל. בסיוע המחלקה המשפטית של המרכז הרפורמי, תבע סמי את הפיצרייה וזכה ב 16,500.
האזינו לסאמי לעו"ד אורלי ארז-לחובסקי, ראש המחלקה המשפטית במרכז הרפורמי, מתראיינים על הנושא ברשת ב'

בקטלוג של איקאה ארון ל-כ-ו-ל-ם מלא בבגדי גברים בלבד

המרכז הרפורמי לדת ומדינה יחד עם עו"ד אסף פינק הגיש השבוע תביעה ייצוגית נגד איקאה לבית המשפט המחוזי בירושלים השבוע. בתביעה נטען כי קטלוג ששיווקה למגזר החרדי ב-2017 שבו כלל לא מופיעות נשים הינו מפלה ומשפיל.
ב 2018 התחכמה איקאה והוציאה למגזר החרדי קטלוג ובו אין כלל אנשים.

"מבדיקה של קטלוגים שהופצו בארצות שחיים בהם מוסלמים אדוקים, כמו איחוד האמירויות, אינדונזיה, מצרים, טורקיה, וקטאר – נמצא כי נשים, גם כאשר הן לבושות בבגדים מסורתיים, מהוות חלק בלתי נפרד מהקטלוגים של איקאה." אמר עו"ד פינק בכתבה על הטביעה ב YNET.
ככה מתפתחת תביעה כנגד הדרת נשים – מתוך הכתבה ב Ynet
תביעה זו מוגשת בשמה של אישה דתייה לאומית, שקיבלה לביתה את הקטלוג מדיר הנשים ונסמכת על פסק הדין שדרש מרדיו קול ברמה לשלם 1,000,000 ₪ פיצויים על הדרת נשים בעלייה לשידור. פסק דין זה שניתן בתביעה שהגיש המרכז הרפורמי לדת ומדינה בשם ארגן קולך משמש בבסיס לתביעות כנגד פרסום מפלה של עסקים שאיקאה היא רק הראשונה שבהם.
הנה קטע מתוך כתב התביעה שנכתב על ידי עורכות-הדין אורלי ארז-לחובסקי ומיטל ארבל מהמרכז הרפורמי לדת ומדינה, עו"ד אסף פינק ועו"ד שני ארזי.

"הבקשה מוגשת בשם כלל הנשים שקיבלו לביתן את הקטלוג המפלה. מסקר שנערך לרגל הגשת הבקשה עולה כי הנשים שחשו פגועות מהדרת הנשים מהקטלוג הן כ-10,000 נשים, ובית המשפט מתבקש לפסוק נזק של לפחות 1,500 שקל לכל אישה שנפגעה". עו"ד ארז-לחובסקי: "מטרתה של תובענה ייצוגית זו היא לפצות את אותן נשים שנפגעו עקב התנהלותה המפלה והמדירה של איקאה, להביא להפצת קטלוג חדש שבו מופיעות ילדות ונשים לכל אותם בתים שקיבלו את הקטלוג, ולהעביר מסר לאיקאה, ולכל חברה אחרת שתבקש לשווק את מוצריה תוך העלמת נשים, לפיו הדרת נשים היא אסורה וחברה שתדיר נשים תיאלץ לשלם פיצויים גבוהים בשל כך".

דילוג לתוכן